niedziela, 6 listopada 2016

Zebrzydka - kamień z rytem (uzupełnienie)

1.1 Opis obiektu/miejsca: Zebrzydka - kamień z rytem. 
1.2 Kamień w kształcie nieregularnego owalu o wymiarach ok. 32 x 37 cm, bez ostrych krawędzi, powierzchnia kamienia lekko chropowata. Pobieżna lustracja najbliższego otoczenia kamienia nie ujawniła innych kamieni, w tym o podobnej wielkości i kształcie. 
1.3 Ryt w kształcie prostokąta skierowanego dłuższą osią ku górze, o wymiarach ok. 10 x 7,5 cm z podziałem na sześć pół , z których dwa górne posiadają wymiar ok 4 x 4 cm, podczas gdy środkowe i dolne posiadają wymiary ok 4 x 3 cm. Krawędzie rytu o łagodnych brzegach.
1.4 Ryt znajduje się od płd-zach strony kamienia i zorientowany osią podłużną w kierunku ok 240 stopni.
2.1 Opis lokalizacji obiektu: Kamień z rytem znajduje się po południowej stronie zielonego szlaku z Brennej na Zebrzydkę. Idąc zielonym szlakiem od Brennej, zgodnie ze szlakiem, wchodzimy w las ponad osiedlem Podhercze. Od zapory zagradzającej wjazd do lasu przechodzimy ok. 55 metrów lub kroków i pod katem prostym skręcamy w prawo, pokonując głęboką rynnę terenową. Kamień znajduje się ok. 30 metrów od szlaku (w połowie odległości między dwoma terenowymi rynnami). Inny sposób dotarcia - po minięciu zapory,  po lewej ręce zostawiamy widoczną na wprost rynnę terenową i kierujemy się prosto pod górę, kamień winien znajdować się po ok 55 metrach luk krokach.
2.2 Współrzędne geograficzne:
GPS DMS 
N49° 46' 23.12" , E18° 52' 43.99" 
lub
Google DD
49.77308889 , 18.87888611

3. Dokumentacja graficzna:  zdjęcia obiektu

Widok spod zapory zagradzającej wjazd do lasu - po lewej szlak wiodący na Zebrzydkę, po środku rozpadlina terenowa oddzielająca szlak od obszaru po prawej, na którym znajduje się kamień z rytem

Widok w kierunku wschodnim

Widok w kierunku północnym

Widok w kierunku południowym  

Widok w kierunku zachodnim


Orientacja rytu

Wymiary kamienia 


Wymiary rytu
4. Zgoda na upublicznienie informacji: zgłoszenie uzupełniające beskidzkiodkrywca.blogspot. com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz